hello@fluffyoak.cz

Washi pásky – z Japonska do celého světa

Tyto samolepící pásky sice pocházejí z Japonska (odkud je také dovážíme!), ale uchvátily celý svět. Jsou odvážné i decentní, můžete je nalepit téměř na cokoliv a znovu je odlepit. Pokud jsou washi pásky i vaší posedlostí, máme pro vás malou exkurzi do jejich historie.

Proč nás washi pásky tak zaujaly? Jsou totiž naprosto univerzálně použitelné. Jsou samolepící, vybrat si můžete z nepřeberného množství vzorů, popisovat dle chuti a navíc jsou mírně průsvitné. Výsledek je těžko popsatelný slovy, ale jemnou krásu washi pásek vidíte na první pohled.

Washi pásky můžete také najít pod názvy dekorační páska, japonská páska, masking tape, mt – a právě mt pásky dovážíme my). V japonštině znamená „japonský papír“ (wa = japonský, shi = papír).

Možná jste četli, že washi pásky jsou z rýžového papíru. My jsme si to dlouhou dobu mysleli také! Právě rýže je uvedená na obalu našich pásek. Podle wikipedie jsou ale původně vyráběné z vláken z kůry stromu gampa. Teprve později se začala používat právě rýže, nebo bambus, konopí nebo pšenice. Jejich pevná dlouhá vlákna jsou základem našich pásek. Washi byly používány třeba pro origami nebo ikebanu, nebo výrobu drobných předmětů včetně náboženských, třeba pro sošky Buddhy. V dnešní době se kromě dekorace a DIY používají pro opravy knih.

Washi pásky se vyráběly ručně. Tento postup byl podobný výrobě papíru, používal ale méně chemikálií. Protože byla potřeba studená voda, byl to tradiční přivýdělek farmářů, kteří v zimě neměli práci na poli. Složitý proces zahrnoval vaření, čištění a usušení, louhování, vymývání louhu, bělení. Výsledná hmota se pak rozmělnila a usušila na pláty papíru.
Moderní washi pásky vznikají stejným postupem, ale v moderní továrně v Japonsku. Pak je zbývá jen naložit a dopravit do Brna, odkud vyrážejí na cestu k vám. A pak už to znáte. Nadšení při rozbalování balíčku a spousta hodin zábavy při obalování všeho možného.
Příště vám prozradíme, jaké washi projekty doporučujeme pro začátečníky.

Autor článku: Dita Eckhardtová

MT washi pásky na našem shopu shopu!